Ze života obce

2.4.2020

Svoz nebezpečného a velkoobjemového odpadu dne 18.4.2020

Z důvodu pandemie koronaviru bude přebírání odpadu probíhat jinak, než jste zvyklí. Prosím seznamte se s pravidly na přiloženém letáku. Zároveň Vás důrazně žádáme, aby jste si přečetli, který odpad lze odevzdat. Pokud si nejste jistí, zavolejte nám. Odpad přivážejte až v den svozu, tj. v sobotu 18.4.2020.

Leták ke svozu odpadu ZDE.

Jednorázové roušky pro seniory do schránek, ostatní je mohou vyzvednout v obchodě v Horních Krutech

Obec obdržela první zásilku roušek od Středočeského kraje. Obdrželi jsme 1500 jednorázových roušek. Osobám starším 70 let je rozneseme nejpozději do pátku 3.4.2020 do schránek. Zbylé roušky budou k dispozici k vyzvednutí v obchodě s potravinami v Horních Krutech. Jednorázová rouška vydrží 2–3 hodiny a pak je třeba ji zlikvidovat. Berte si prosím maximálně 3 kusy na osobu. Pokud používáte roušky látkové, které lze vyvařit a použít opakovaně, doporučujeme je používat i nadále a jednorázové roušky přenechat osobám s vyšším rizikem nákazy. V případě potřeby volejte na obecní úřad tel. 321796921.

31.3.2020

Projekty přihlášené do participativního rozpočtu Středočeského kraje

Středočeský kraj vyčlenil ze svého rozpočtu 50 milionů Kč, o kterých budete rozhodovat vy. Uskuteční se ty projekty, které v každém okrese obdrží nejvyšší počet hlasů.

Také už se těšíte, až skončí zákaz volného pohybu a vrátíme se zpět k běžnému životu? My moc. Doufáme, že Vás zatím alespoň potěší 3 projekty, které byly připraveny, aby zlepšily okolí naší obce.

Hlavní hlasování participativního rozpočtu Středočeského kraje bude zahájeno 16.5.2020. Už nyní si ale můžete projekty prohlédnout a podpořit je kliknutím na tlačítko „Líbí se mi“. Udělá nám to radost.

Křížem krážem Hornokrutskem

Třídící hnízda pro Horní Kruty

Cestička Hlinišťaty

O zahájení hlasování a dalším průběhu Vás budeme včas informovat.

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

29.3.2020

Máte roušku?

Jak jistě všichni víte, od 19.3.2020 je zakázán pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének. Nejlepším řešením jsou jednorázové roušky. Těch je ale nedostatek a nelze je sehnat. Výbornou náhradou jsou látkové roušky, které si lidi šijí sami doma dle různých návodů na internetu. Hlavní výhodou oproti šálám je, že je lze vyvařit, tedy sterilizovat a opětovně použít.

I u nás v obci máme šikovné švadlenky, které šijí. Jejich roušky nosí mnoho z nás a jsme za ně moc vděční. Děkujeme Vám!!!

Pokud někomu ještě rouška chybí, prosím ozvěte se. Pokud nechcete nebo nemůžete z důvodu mobility, karantény atd. vycházet ze svého bydliště, zavolejte na obecní úřad. Můžeme Vám roušku vyzvednout u švadlenky a vhodit do schránky.

Ujištění o stavu pitné vody v Horních Krutech vzhledem ke koronaviru

Provozovatel vodovodu Horní Kruty vydal prohlášení pro odběratele, že pitná voda dodávaná vodovodem je v pořádku a lze ji používat bez jakýchkoliv omezení.

Text prohlášení naleznete ZDE.

Informace k nakládání s odpady během epidemie koronaviru

Pokud občan používá roušky jako preventivní opatření, není virem COVID-19 nakažený, ani není v nařízené karanténě (s podezřením na onemocnění), může tyto použité roušky vhazovat do směsného komunálního odpadu.Doporučuje se vhazovat je do pytlů, pytle následně uvázat a pak teprve vložit do nádoby.

Pokud je občan virem infikovaný, nebo je v nařízené karanténě s podezřením na nákazu, měl by veškerý odpad, který vyprodukuje, vhazovat do nádoby na směsný komunální odpad – včetně tříděného odpadu, tj. i papír, plasty, sklo apod. Zkrátka veškerý odpad, který v domácnosti vznikne, musí jít v danou chvíli do černé nádoby.

Důvodem je ochrana osob pracujících na třídicích linkách a zpracovatelských zařízeních.

Podrobnější informace naleznete ZDE.

a Stanovisko Národního referenčního centra pro hygienu půdy a odpadů je ZDE.

22.3.2020

Změna otevírací doby na poště v Horních Krutech

Od pondělí 23.3.2020 bude otevírací doba na poště v Horních Krutech:

PO: 8:00 - 9:00, 14:00 – 16:00

ÚT: 8:00 - 9:00, 14:00 – 16:00

ST: 8:00 - 9:00, 14:00 – 16:00

ČT: 8:00 - 9:00, 14:00 – 16:00

PÁ: 8:00 - 9:00, 14:00 – 16:00

V souladu s nařízením vlády jsou dopolední hodiny 8:00 - 9:00 určeny pro seniory nad 65 let. Ostatní zákazníci musí poštu navštívit v odpoledních hodinách. Stejné nařízení platí i pro obchod v Horních Krutech. V době 7:00 - 9:00 hod mají vstup povolen pouze lidé starší 65 let.

19.3.2020

Změna otevírací doby na poště v Horních Krutech

Od dnešního dne bude otevírací doba na poště v Horních Krutech:

PO: 10:00 -12:00, 14:00 – 15:00

ÚT: 10:00 -12:00, 14:00 – 15:00

ST: 10:00 -12:00, 14:00 – 15:00

ČT: 10:00 -12:00, 14:00 – 15:00

PÁ: 10:00 -12:00

V souladu s nařízením vlády jsou dopolední hodiny 10:00 - 12:00 určeny pro seniory nad 65 let. Ostatní zákazníci musí poštu navštívit v odpoledních hodinách. Stejné nařízení platí i pro obchod v Horních Krutech. V době 10:00 - 12:00 hod mají vstup povolen pouze lidé starší 65 let.

Upozornění pro občany obce

S ohledem na probíhající karanténu v naší zemi doporučila vláda občanům starším 70-ti let nevycházet ze svých domovů. Pokud takový občan nemá osobu blízkou, která by mu zajistila nákup základních potravin, lze požádat o pomoc obec. Volejte v těchto případech Obecní úřad Horní Kruty telefon 321 79 69 21. Dále upozorňujeme, že provoz zdravotnických zařízení je omezen pouze na akutní případy. Předem dohodnuté vyšetření se ruší.

 

16.3.2020

Oznámení o přerušení provozu Mateřské školy Horní Kruty

Mateřská škola Horní Kruty bude z důvodu aktuální epidemie konaviru od 17.3.2020 až do odvolání uzavřena. Nařízení obce Horní Kruty o dočasním přerušení provozu Mateřské školy ZDE.

 

Zákaz volného pohybu osob na území celé České republiky

Návod jak se během celostátní karantény chovat. Co můžete dělat a co ne.

 

Omezení úředních hodin

Vzhledem k nařízení vlády budou dnes úřední hodiny na obecním úřadě od 8:00 - 11:00.

Po dobu platnosti preventivních opatření budou úřední hodiny pouze:

Pondělí 8:00 - 11:00 hod a Středa 8:00 - 11:00 hod.

Prosím využívejte možnosti plateb bankovním převodem a pokud je to možné, spojte se s námi telefonicky nebo e-mailem. Veškeré kontaktní údaje naleznete v sekci kontakty.

 

12.3.2020

Koronavir - nouzový stav a provoz MŠ

Vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu na území České republiky po dobu příštích 30 dnů žádáme všechny obyvatele o dodržování krizových opatření nařízených vládou ČR. V souladu s platnými opatřeními bude do odvolání uzavřen provoz ZŠ Horní Kruty.

Mateřská škola Horní Kruty bude nadále v provozu a to v omezeném režimu od 16.3.2020 do odvolání. Žádáme všechny rodiče, kteří si mohou ponechat děti doma, aby tak učinili. Mateřskou školu by měly navštěvovat pouze děti rodičů, kteří to nezbytně potřebují a nemají možnost zajistit si hlídání.

 

21.2.2020

Popelnice, které budou obsahovat velké množství tříděných odpadů NEBUDOU VYVEZENY

Vážení obyvatelé a rekreanti, předávám Vám tímto oznámení od firmy NYKOS a.s., která zajišťuje svoz odpadů v naší obci. Vzhledem k tomu, že ve směsném komunálním odpadu nacházejí stále mnoho odpadů, které do černých nádob nepatří - a tyto odpady následně na skládkách způsobují velké problémy, posádky mají vždy kontrolovat obsah nádob a pokud je v nádobě velké množství odpadů, které lze třídit, popelnice nebude vysypána.

Podrobnosti ZDE.

 

20.2.2020

Fotografie z letošního masopustu

Do fotogalerie byly přidány fotografie z letošního masopustu. Letos se masopust konal 15.2.2020. Počasí nám přálo. Děkujeme všem členům SDH Horní Kruty a TJ Sokol Horní Kruty za organizaci akce. Velký dík patří i místním obyvatelům, kteří připravili pohoštění pro masopustní průvod před svými domy.

Fotografie si můžete prohlédnout ZDE.

 

8.2.2020

Kolik nás stojí odstraňování odpadů

 

V návaznosti na výzvu k třídění odpadů bych ráda vysvětlila, jaké je složení výdajů naší obce za odstraňování odpadů. Výše vidíte graf, který znázorňuje složení výdajů v roce 2018, celkem 707 tis. Kč. Žlutě je znázorněn tříděný odpad, šedou barvou odpad směsný komunální. První sloupec je poplatek za svoz veškerého separovaného odpadu (bio, papír, sklo, plasty), za což jsme v roce 2018 zaplatili 252 tis. Kč. Za odstranění některého tříděného odpadu se bohužel již platí, ale naštěstí jsou tyto poplatky nižší než odměna za předání tříděného odpadu k dalšímu zpracování. Za tříděný odpad tedy do obecního rozpočtu přibylo 39 tis. Kč. Třetí sloupeček představuje svoz komunálního odpadu, tedy to, že popeláři každý týden přijedou a odvezou popelnice od Vašich domů. Za to jsme zaplatili 330 tis. Kč. A poslední sloupec je poplatek za odstranění směsného komunálního odpadu 164 tis. Kč. To je poplatek za uložení odpadu na skládce, což je právě ta část výdajů, která bude v budoucnu při stejném množství odpadu raketově stoupat.

Naším cílem pro tento rok by mělo být, aby co nejvíce odpadů skončilo v barevných kontejnerech na separovaný odpad a naopak co nejméně v šedých popelnicích se směsným odpadem. Pokud se nám to podaří, pak obdržíme vyšší odměnu za tříděný odpad (druhý sloupec) a naopak za skládkování zaplatíme méně (čtvrtý sloupec).

Ráda bych zde upozornila i na to, že svoz odpadů, ať již směsných nebo tříděných je v našich výdajích tou nejvyšší položkou. A to je také tím důvodem, proč jsme velmi opatrní v navyšování svozů a nových kontejnerů u tříděného odpadu. Až to bude potřeba, tak kapacity samozřejmě navýšíme, ale náklady na svoz nám ještě více stoupnou. Myslete na to prosím a sešlapávejte poctivě všechny PET lahve i krabice, ať se nám toho do nádob vejde více. Děláte to nejen pro ostatní, ale hlavně pro sebe.

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

Informace k projektové dokumentaci na výstavbu kanalizace a ČOV

Vážení obyvatelé, jak jste si možná všimli na úřední desce, bylo vydáno územní rozhodnutí na výstavbu kanalizace a ČOV. ČOV je plánována na okraji Bohouňovic II. Kapacita ČOV by měla být dostačující pro všechny domy v katastru naší obce. Vzhledem k velké vzdálenosti a vysokým stavebním nákladům se nebude budovat kanalizace v místní části Újezdec a Březinka a k některým objektům mimo intravilán obce (např. samota Kamenná, Horní Kruty č.p. 92 a 43). Domy, které nebudou připojeny na kanalizaci, budou mít i nadále jímky a z těchto jímek budou moci splaškové vody odvážet fekálními vozy do budoucí čistírny odpadních vod v Bohouňovicích II. Většina domů v naší obci bude přímo připojena na kanalizační stoky, jedná se o místní části Horní Kruty, Dolní Kruty, Bohouňovice II a Přestavlky.

Aktuální stav projektu je takový, že bylo vydáno územní rozhodnutí na gravitační kanalizaci, výtlačné řady a čerpací stanice. To znamená, že byly umístěny stoky do pozemků dle katastru nemovitosti. Projektanti nyní pracují na vyhotovení projektové dokumentace pro stavební povolení a projektové dokumentace pro provedení stavby. V současné době nejsou ještě vyprojektovány podélné profily stok (výškové umístění).

Obecné zásady odkanalizování budou následující:

• stoky povedou v komunikacích vždy v ose jednoho jízdního pruhu

• u jednopruhových komunikací v ose komunikace

• minimální hloubka dna stok bude –2,1m pod povrchem komunikace, maximální do 3,5m

• profil stok bude 250mm

• stoky budou z trubek plastových, žebrovaných (PP, SN12)

• přípojky kanalizace se budou napojovat kolmo na stoku

• profil přípojek bude 150mm, materiál PVC-KG

• hloubka přípojky musí být na hranici pozemku –1,8m (aby podešla vodovod)

• kanalizační přípojky se budou skládat z domovní části (od domu po hranici pozemku) a z veřejné části (od hranice pozemku do stoky)

• domovní část si bude hradit majitel nemovitosti

• za hranicí pozemku by měla být revizní šachta (kruhová průměr 800mm nebo obdélníková 900 x 600mm)

• pro projekt k územnímu řízení byly předpokládány veřejné části přípojek vždy na osu vrat nebo vjezdu.

V dalším stupni projektové dokumentace (DSP) se budou výškově umísťovat stoky a kreslit podélné profily, tomu bude předcházet průzkum jednotlivých nemovitostí (hloubka a poloha přípojek).

Průzkumy jednotlivých nemovitostí se předpokládají v jarních měsících 2020. Zatím tedy z Vaší strany nemusíte činit žádné kroky. Vyčkejte prosím, až vyvěsíme termíny pro průzkum nemovitostí. Termínů bude asi více a vyhlásíme je s dostatečným předstihem. Následně si osobně s projektanty u Vaší nemovitosti domluvíte přesnou polohu Vaší budoucí přípojky na kanalizaci.

V případě dotazů mne neváhejte kontaktovat.

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

5.2.2020

Výzva k třídění odpadu

Letošní rok se ponese ve znamení třídění odpadu. Naše obec se musí připravit na zásadní změny v legislativě a zákaz skládkování komunálního odpadu od roku 2030.

Obyvatelé tyto změny bohužel pocítí na svých peněženkách. Místní poplatek za sběr a svoz komunálního odpadu ve výši 600Kč/poplatníka ani z poloviny nepokrývá skutečné náklady, které hradí obec ze svého rozpočtu. Vzhledem k tomu, že tyto náklady se v letošním roce i v dalších letech budou navyšovat, nebude mít zastupitelstvo obce asi jiné řešení, než pro další roky tento poplatek navýšit. Máme celý rok 2020, abychom ovlivnili výši tohoto navýšení. Ve výpočtu je mnoho proměnných, ale když jej zcela zjednoduším, tak čím více odpadu vytřídíme, tím méně zaplatíme. Proto bych tímto všechny obyvatele chtěla vyzvat k pečlivému třídění odpadu.

Pro rok 2020 je cílem vytřídit 45% odpadů. 45% odpadů, které neskončí zahrabané na skládce. Odpady, které nebudou čekat pod zemí na další generace, ale naopak, poslouží jako surovina pro další zpracování. Prosím, myslete na to a příští kelímek od jogurtu, láhev od vína nebo krabici od mléka vhoďte do správného kontejneru.

V současné době zvažujeme různé možnosti, jak bychom mohli třídění odpadů ulehčit a zajistit dostatečnou kapacitu nádob. Případné změny budou probrány na zasedání zastupitelstva obce.

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

27.1.2020

Dva obecní byty k pronájmu

Obec Horní Kruty nabízí k pronájmu 2 byty v Horních Krutech. Více informací naleznete na úřední desce nebo zde:

Byt v bytovkách - č.p. 80

Byt v kampeličce - č.p. 57

 

 

19.12.2019

Svoz komunálního odpadu během svátků probíhá beze změny každou středu

Vážení občané, dovolujeme si Vás upozornit, že svoz odpadů probíhá bez přerušení i během státních svátků, své popelnice vyndejte před domy již večer před svozovým dnem.

Děkujeme.

 

18.12.2019

Vánoční besídka dětí ze Základní školy Horní Kruty

Kostel sv. Václava v Horních Krutech je po většinu roku uzavřen. Vánoční besídka dětí ze základní školy je jednou z mála příležitostí, jak tento zajímavý prostor navštívit. Fotografie bohužel nedokáží přenést atmosféru besídky. Všichni přítomní diváci určitě potvrdí, že byla sváteční a dojemná. Děti odvážně před velkým obecenstvem zarecitovaly vánoční básničky a zazpívaly mnoho vánočních písní.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.12.2019

Informace o hotovostních platbách - omezení pokladny během vánočních svátků

Platby v hotovosti budou přijímány do pokladny Obecního úřadu Horní Kruty za rok 2019 nejpozději do čtvrtka 19.12.2019.

Po novém roce bude pokladna přijímat platby od 6.1.2020

 

Informace k nájmu hrobových míst v Horních Krutech a Bohouňovicích II

V souladu se změnami zákona o pohřebnictví jsme aktualizovali všechny související dokumenty a provedli novou evidenci hrobových míst. Všechny hroby byly přečíslovány a zaměřeny.

Prosíme všechny občany, jejichž blízcí jsou pochováni na hřbitově v Horních Krutech a Bohouňovicích II, aby si zkontrolovali, zda mají platnou nájemní smlouvu na hrobové místo. Pokud již vypršela platnost Vaší stávající smlouvy, tak novou nájemní smlouvu můžete přijít uzavřít na obecní úřad během úředních hodin od 6. ledna 2020.

Pro souhrn informací k nájmu hrobových míst klikněte ZDE.

Všechny dokumenty související s pohřebišti v obci naleznete v elektronické podobě ZDE.

 

7.12.2019

Mikulášská nadílka

V sobotu 7.12.2019 se konala Mikulášská nadílka v sokolovně v Horních Krutech. Účast byla hojná, sál byl plný. Děti si nejdříve zasoutěžily a zatancovaly s čerty a na závěr přišel i Mikuláš s andělem. Ten hodné děti za básničku či písničku odměnil balíčkem plným dobrot.

 

 

 

 

 

 

4.12.2019

Rozsvěcení vánočního stromu

Děkujeme všem, kteří v neděli 1.12. přišli společně zahájit advent a rozsvítit vánoční stromek. Doufáme, že se Vám líbí. Do kasičky se vybralo 3198,-Kč. Z těchto dobrovolných příspěvků nakoupíme příští rok ceny pro děti na dětské rybářské závody.

3.12.2019

Nové úřední hodiny Obecního úřadu v Horních Krutech

Chtěla bych Vás informovat o personálních změnách na Obecním úřadě v Horních Krutech. Na konci listopadu ukončila svůj pracovní poměr administrativní pracovnice Jitka Ledašilová a účetní Ing. Kateřina Jiránková. Obě tyto pozice bude nyní zastávat Ing. Jitka Hervertová.

Úřední hodiny pro veškerá podání, administrativní náležitosti a platby jsou v úřední dny 8:00 – 11:30 a 12:30 – 17:00. V ostatní dny 8:00 – 11:30. Podrobný rozpis zde.

Pokud Vám z důvodu pracovního vytížení úřední hodiny nevyhovují, tak bych ráda připomněla, že veškeré platby můžete uhradit převodem na bankovní účet obce č. 8920151/0100. Případně si prosím zavolejte a domluvte si individuální schůzku.

Pokud potřebujete jednat s panem starostou, tak jej na obecním úřadě zastihnete v úřední dny 8:00 – 17:00 a v ostatní dny po dohodě. Prosím neváhejte si předem zavolat a domluvit si schůzku. Číslo na mobilní telefon: +420 775 352 955.

Pro jednání s celým zastupitelstvem obce doporučujeme navštívit některé z pravidelných veřejných zasedání zastupitelstva, kde je vždy prostor k diskuzi. Využiji této příležitosti a zvu Vás na zasedání zastupitelstva, které se koná tuto středu 4.12.2019 od 18:00 hodin.

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

25.10.2019

Uzavírka silnice v Bohouňovicích II

Od 1.11.2019 do 15.11.2019 bude uzavřena příjezdová cesta do Bohouňovic II ve směru od Přestavlk. Více informací naleznete na úřední desce.

 

 

 

 

 

 

 

Vítání občánků

Dne 12. října 2019 se uskutečnilo slavnostní vítání nových občánků. Protože v roce 2018 se vítání nekonalo, vítali jsme nejen miminka, ale i už chodící rošťáky. Mezi občany Horních Krut jsme přivítali celkem 12 dětí. Vzhledem ke kapacitě našeho zasedacího sálu proběhl ceremoniál dvakrát. Kromě slavnostního proslovu a zápisu do pamětní knihy se účastníci mohli potěšit pěveckým a recitačním vystoupením žáků ZŠ Horní Kruty.

 

 

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

19.10.2019

Radiostanice pro JSDH Horní Kruty

Tento týden jsme předali JSDH Horní Kruty 2 radiostanice (vysílačky). Celkové náklady byly 27.891,-Kč, z čehož 19.000,-Kč jsme obdrželi jako dotaci ze Středočeského Fondu podpory dobrovolných hasičů a složek IZS. JSDH Horní Kruty bude mít k dispozici 1 vozidlovou a 1 přenosnou radiostanici. Toto vybavení zlepší akceschopnost jednotky a její komunikaci a koordinaci s HZS ČR během zásahů. Doposud nebyla jednotka vybavena žádnou radiostanicí a komunikace probíhala výhradně formou soukromých mobilních telefonů jednotlivých členů JSDH. Díky novým radiostanicím bude jednotka schopna lépe a rychleji reagovat na požadavky velitele zásahu a pokyny od HZS ČR.

 

 

 

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

30.9.2019

Křížový kámen z Krakovce byl usazen na původní místo

Křížový kámen z Krakovce, kteří si někteří z Vás pamatují ze svého dětství, případně povídání rodičů a prarodičů, byl usazen zpět na Krakovec. Kámen byl usazen vedle autobusové zastávky, což bylo zřejmě místo, kde původně celá staletí stával. Na zastávce je umístěna i informační tabulka o historii tohoto kamene. V kameni je vytesán maltézský kříž. Jeho původ a původní účel je nejasný, ale i tak tvoří část historie naší obce a jsme rádi, že je zpět na svém místě.

Informace o kameni z místních kronik:

Jedná se pravděpodobně o pamětní nebo hraniční kámen blíže neurčeného stáří. O původu kamene se traduje několik příběhů.

První možností je, že se jedná o kámen raně středověkého původu. Zde na Krakovci byl posvátný březový háj, kde bylo pravděpodobně i obětiště. Staří Čechové i Zličané se po pokřesťanštění přidržovali svých pohanských zvyků. Aby se zabránilo uctívání starých model, nařídila knížecí nebo i církevní vrchnost stavěti na bývalých obětištích tzv. "baby", to jsou velké pískovcové opracované kameny, na čelní straně s vytesaným maltézským křížem. Takováto baba, podle ústního podání, prý byla vztyčena v raných dobách křesťanských i na Krakovci.

Další teorií je, že pochází z dob napoleonských válek. O původu kamene se vypravuje: "Když po porážce Napoleonově táhli Rusové na Paříž a proudy vojska procházely Čechami, zemřel u Krut vysoký ruský důstojník a byl pochován na místě, které je označeno kamenem."

Kámen zde ležel věky až do roku 1988. Tehdy byl při budování autobusové zastávky vyrván ze země nesvědomitým bagristou a zahrnut zeminou. Čtvrt století se považoval za ztracený. Byl znovu objeven při výkopových pracích u domu č.p. 48 v Dolních Krutech a v roce 2019 opět usazen do terénu poblíž původního umístění.

 

 

 

 

 

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

15.9.2019

Nová nástěnka na Březince

Na Březince je nově umístěna nástěnka. Můžete ji využívat pro vylepování plakátů, letáků a různých informací. Děkujeme panu Manovi za její zhotovení a umístění.

 

 

 

 

 

 

Dětské rybářské závody konané dne 31. 8. 2019 na rybníku v Horních Krutech

Letošní prázdniny jsme zakončili dětskými rybářskými závody. Závodu se účastnilo 20 dětí. Věříme, že všichni závodníci měli radost, protože každému se podařilo chytit rybu. Celkem během dvouhodinového závodu nachytali 411 ryb v celkové délce 65,18m.

Nejmenší ulovená ryba měřila 8cm a největší 29cm. Nejúspěšnější závodnice stihla nachytat 92 ryb.

Závod se konal za podpory obce, ale zcela na dobrovolnické bázi. Dárky pro všechny zúčastněné děti byly od sponzorů. Ceny (3 rybářské pruty, 2 vezírky, podběrák a tuba se splávky a háčky) byly pořízeny z kasičky na dětské akce, kam jste přispívali při rozsvěcení vánočního stromu v prosinci 2018 (vybráno celkem 1.493,-Kč). Děkujeme panu Fialovi, který zajistil občerstvení, všem kteří přispěli a hlavně, těm, kteří se podíleli na organizaci. Měřiči měli opravdu plné ruce práce.

 

 

 

 

 

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

13.9.2019

Svoz nebezpečného a velkoobjemového odpadu v sobotu 21.9.2019

Odpad je nutné předat osobně osádce vozu, tzv. z ruky do ruky.

Rozpis zastávek ZDE.

2.9.2019

První školní den

Do mateřské školy nastoupilo dnes 8 dětí a v základní škole přivítali 5 prvňáčků. Byl to pro jejich život významný den. Všem přejeme, ať se jim v novém a neznámém prostředí líbí, naučí se spoustu nových věcí a zažijí hezké chvíle s kamarády.

Obec se jako zřizovatel těchto institucí snaží, aby děti i učitelé trávili čas v příjemném prostředí a v rámci svých možností navyšuje jejich finanční podporu. Letní prázdniny nejsou pro školy jen časem odpočinku, ale naopak ideální příležitostí pro rozsáhlejší práce.

Mateřská škola měla dlouhodobě nevyhovující střechu z eternitu, kam zatékalo. Během léta byla krytina střechy vyměněna. Jak můžete vidět na fotografiích, budova „prokoukla“ a má nyní reprezentativní vzhled. Investice byla hrazena zcela z rozpočtu obce. Kromě střechy se nového kabátu dočkalo i oplocení (výměna pletiva, nový nátěr). Do budoucna čekáme na vypsání dotačních titulů a rádi bychom provedli zateplení budovy či nové herní prvky na školní zahradu.

 

 

 

 

 

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

20.8.2019

Obnova komunální techniky - nová traktorová sekačka

Větší důraz na vzhled veřejných ploch byl jedním z bodů našeho volebního programu. Obec doposud disponovala jednou (již dosluhující) sekačkou typu rider. Péče o 6 vesnic je opravdu časově náročná. Aby ji naši pracovníci lépe zvládali, rozhodlo se zastupitelstvo obce pořídit ještě traktorovou sekačku s vysokozdvižným košem, který umožní sběr posekané trávy a jeho přímé vysypání na vůz. Dosud bylo použití sběrného koše možné pouze na rovném terénu a trávu pak bylo nutné ručně nakládat. Dalším výhodou nové sekačky by měla být její vyšší výkonnost a možnost použití na vyšší a mokrou trávu. Vzhledem k výši obecního rozpočtu a plánu na výstavbu ČOV a kanalizace se snažíme výdaje omezovat a šetřit. Sekačka byla zakoupena za cenu 423.500,-Kč včetně DPH. Je to tedy poměrně velká investice, ale doufáme, že odvede hodně práce a vydrží nám několik let. Zde je několik fotografií z předání a zaškolení obsluhy.

 

 

 

 

 

 

 

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

20.8.2019

10. ročník cyklistického závodu Hornokrutská 40

V sobotu 10.8.2019 proběhl již 10. ročník cyklistického závodu Hornokrutská 40.

Závodu se letos účastnilo celkem 68 jezdců, ti nejrychlejší zvládli náročnou trasu za 1 hodinu a 13 minut. Celkové výsledky i fotografie ze závodu jsou k dispozici na webu závodu:

http://hk40.hornikruty.cz

Pan Jiří Bulan vytvořil moc pěknou videoreportáž ze závodu:

Pokud se Vám video nepřehrává, prosím klikněte ZDE a přejděte na Youtube

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

16.7.2019

Nepořádek u nádob s tříděným odpadem

 

V naší obci se neustále potýkáme s nepořádkem kolem nádob s tříděným odpadem. V minulém roce byl navýšen počet nádob na papír, který se odváží 1 x za 14 dní. To se během prvního prázdninového týdne ukázalo jako nedostatečné. Nádoby byly okamžitě přeplněné a nepořádek se hromadil kolem. Proto jsme navýšili počet svozů. Během letních prázdnin bude papír odvážen každý týden, vždy v pátek.

Chtěli bychom poprosit všechny obyvatele i chataře, aby nám pomohli zachovávat pořádek kolem nádob na tříděný odpad. Nejdůležitější je řádně stlačit plasty (sešlapat plastové lahve) a rozložit krabice tak, aby se jich do nádoby vešlo co nejvíce. Pokud chystáte velký úklid, tak připomínáme, že se pravidelně konají svozy velkoobjemového a nebezpečného odpadu, kde můžete odpad zdarma předat.

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.7.2019

Sekat či nesekat? Letos se sekání veřejných prostor řeší velmi intenzivně po celé republice. A jak to budeme dělat v Horních Krutech?

 

Výběr z tisku:

https://tn.nova.cz/clanek/nesekejte-travu-vyzyva-ministerstvo-to-nestaci-zlobi-se-lide.html

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/sucho-vysoka-trava-louky-ve-mestech-hmyz.A190622_120655_domaci_jumi

 

 

 

Horní Kruty:

Vybrali jsme lokality, kde chceme mít hezký, krátký, pobytový trávník a to jsou: základní škola, mateřská škola, dětské hřiště u sokolovny a fotbalové hřiště, vše v Horních Krutech. Tyto plochy se budou sekat pravidelně 1x týdně (v případě velkých veder a sucha dle potřeby). Po těchto trávnících se často chodí a pohybují se tam děti, takže tam chceme zajistit hezký trávník příjemný pro pohyb a omezit výskyt klíšťat.

Ostatní trávníky v obci lze nazvat trávníky parkového typu. Jsou to veškeré travnaté prostory v obcích, podél cest, na návsích, u rybníků. Tyto lokality se budou sekat výše a méně často. Pracovníci obce budou sekat každý týden přednostně pobytové trávníky a pak každý týden ve zbylém čase budou sekat postupně všechny vesnice – Horní Kruty, Dolní Kruty, Přestavlky, Újezdec, Bohouňovice II, Březinku a tak stále dokola. Tento způsob sečení by měl být ekologicky přínosný a travnaté plochy by měly uchovávat více vláhy.

Zaznamenali jsme stížnosti na kvalitu seče. Jednou z připomínek bylo nedosekávání trávy kolem různých překážek, dopravních značek atd.  Na tyto připomínky byli pracovníci upozorněni a do budoucna by měli být v tomto ohledu pečlivější.

Přes hrozivé scénáře o suchu byly srážky během letošního jara poměrně bohaté a tak se nám stalo, že tráva vyrostla více, než bychom chtěli. Obec má k dispozici pro péči o veřejnou zeleň dva pracovníky a jeden starší rider Husqvarna. Než se obsekají všechny plochy a pracovníci se vrátí zpět na začátek do první vesnice, je tráva místy až po kolena. Proto se zastupitelstvo obce rozhodlo, že pořídí ještě traktorovou sekačku s možností sečení vysoké a mokré trávy. Doba sečení celé obce by se tak měla zkrátit a seče ve všech vesnicích budou častější.  

Pokud Vás sekání trávy baví a chcete mít před domem udržovaný, krátce střižený anglický trávníček, tak budeme rádi, když nám pomůžete a budete si jej sekat kratší a častěji.

Věříme, že tento způsob sečení splní naše estetické, ekologické i ekonomické požadavky. Souhlasíte? Nesouhlasíte? Máte nějakou jinou připomínku? Můžete nám dát vědět na info@hornikruty.cz.

Ing. Lucie Sepekovská

místostarostka

 

5.5.2019

Hornokrutské sání 2019

Reportáž z hasičské soutěže ze soboty 4.5.2019

ZDE v Kolínském deníku.

 

8.4.2019

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří uklízeli podél cest a silnic

Více informací o úklidu ZDE: